Milyonda Bir (Amatör Mısır bilimcisi)

OTTAWA — Dominic Raina’nın kartviziti; ismini, telefon numarasını ve bir tarafında uzanan eşkenar üçgeni taşıyan basit bir meseledir. Üçgenin altında, Raina’nın sunduğu şu hizmet yazılıdır: “PİRAMİT İNŞAATININ SUNUMLARI”. Üçgeni üzerinde, Raina’nın, Eski Mısırlıların, büyük piramitlerin inşa edilmesi için, dev kaya parçalarını nasıl taşıyarak yerlerine yükselttikleri sorusuna dair çözümünün şu ipuçlarını veren “NO-MOSS-NICK” takma adı vardır: ona göre, “yuvarlanan taş, yosun tutmaz.”

Nepean’daki evinin oturma odasında teorilerini kanıtlamak için, o; kaldırım taşları, kalın ağaç tahtaları, ipler, kribıc (cribbage) iskambil oyunu tahtaları, kroket çomakları ile işe başlıyor. İlgilendiği sayfalar kırmızı şeritlerle işaretli olmakla birlikte, Mısır ve piramitler hakkındaki pek çok kitap kahve masasının üzerinde duruyor.

Raina; yerde, dev taş kaya parçasını sürükleyen düzinelerce işçiyi tasvir eden resmin bulunduğu bir sayfayı açıyor. Geniş olarak kabul edilen bir teori, piramitleri inşa etmekte kullanılan 2 ton çerçeveli parçaların (her birinin), (her biri, yaklaşık, kendi ağırlığı kadarını çeken) 45 kadar işçiyle sürüklenmiş olduğuna inanmaktadır.

Bu arada, 77 yaşındaki dul ve iki yetişkin erkek babası Raina, Nepean’daki evinin dış tarafındaki garaj ile cadde arasındaki özel yolda, her biri 39 libre (17,71 kg) gelen; toplamda ise, Raina’nın ağırlığının kabaca 7-8 katı kadar yani 1.287 libre (584,3 kg) ağırlığında 33 kare teras taşından oluşmuş bir parça meydana getirdi. Daha sonra, o da bunu hem de fazla çaba harcamadan bizzat hareket ettirdi.

Raina’nın ordudaki kariyeri, havacılık kazalarındaki itfaiyeciliği ve kurtarma çalışmalarını kapsıyordu. Görevinden emekli olunca, pencere uzmanı olarak ev iyileştirme alanına girdi. Özellikle parlak biri olduğunu düşünmüyor ve üstelik mühendis de değil. Ve aynı şekilde, Mısırlıların, 4.500 yıl önce, tam kendisi kadar ya da daha zeki olduklarından ve kendi yaptığı ile aynı etkinlikteki sistemlere ulaşmış olabileceklerinden de şüphe duyuyor. Gerçekten, bir çocuğun bile bunu elde edebileceğini söylüyor.

Kanada’nın Quebec Eyaleti’nde, Val-d’Or’un (Altın Vadisi) kuzeyindeki Saint-Marc-de-Figuery’de doğmuş olan Dominic Raina, ilk olarak Ottowa bölgesinde ebeveynlerinin çiftlik kiraladığı Billings Bridge civarında, daha sonra ise Kemptville yakınındaki bir çiftlikte büyüdü.

Doğu Ontario çiftliğinde bulunmasından dolayı kayalar hakkında bilgi sahibiydi ve at ve tahta kızak ya da kızak kullanarak onları taşıyordu. O, “Ancak çok iyi bir at, kendi ağırlığı kadar olan taşları çekebiliyordu” diye belirtiyor.

Ancak, o, kayaların sürüklendiğini gösteren bir TV belgeseli izledikten sonra, büyük piramitler sorununa kendi kaya hareket ettirme tecrübesini yaklaşık 25 yıl önce uyguladı.

O, “Kayalar üzerindeki deneyimime dayanarak, o şekilde kayaları hareket ettirmenin hiçbir yolu olmadığını söyledim. Bu tek kelimeyle çok yetersizdir.” diyor ve şunu ekliyor:  “Bir çelişki vardı. Bir yandan, Mısırlılar çok büyük örgütlenme kabiliyetleri olan becerikli mühendislerdi. Mısır bilimcilerin onlara sürüklenen kaya örtüsü yükleteceklerine inanmam ise oldukça zordu.”

Bu nedenle; cüruf briketleri, kaldırım taşları, ipler, makaralar ve tahta ile donanmış olarak zemin katına indi ve deneyini yapacağı bahçesine çıktı. Daha çocukken bile kaldıramayacağınız bir kayayı hareket ettirmek istediğinizde onu sürüklemeyeceğinizi biliyordu; onu, uçtan uca yuvarlardınız. Ancak bu kayalar, dört köşeli hale getirilmişti. Mısırlılar, bunları, nasıl hareket ettirmişti?

O, “Çapraz bilmece çözmeyi severim.”, diyor ve ekliyor: “Bu, çözülmesi gereken başka bir bilmeceydi.”

“İşi giderek derinleştirdim ve bu beni kızdırmaya başlamıştı.”

Oturma odasında, Raina, gri bir kaldırım taşı tutuyor. Taşın dört uzun kenarının her birine, (her biri) bir parmak (2,54 cm) ya da daha büyük genişlikteki uzun dar tahta parçaları takmıştır. Yumuşak eğimli üç ayak uzunluğundaki kalın tahta üzerine taşı bırakıyor ve onu hareket ettirmeye başlıyor. Artık, hemen hemen, şekil olarak sekiz kenarlı olan kaplanmış taş kalın tahta boyunca kolayca yuvarlanmaktadır.

Piramit taşlarının böyle nakledilmiş olduklarından emin ve varlığını kanıtlayacak hiçbir değişmez kanıt olmadığı halde, bunun, teorisini desteklemeye yettiğine inanıyor.

Dışkı topağını yuvarlayan bok böceği

O, kendi ağırlığının 50 misli dışkı topağını yuvarlayabilen Afrika bok böceğini gösteren başka bir TV belgeselini seyrederken işi çözdü. Raina, eski Mısırlılarca kutsal sayılmış ve resim yazılarında (hiyeroglif) ve kartuşlarında bol miktarda tasvir edilen kutsal Mısır böceğinin bir bok böceği türü olduğunu keşfetmişti.

O, “Bunu gördüğümde, o, yaptığım şeyin geçerliliğini yeniden kanıtlamamı sağladı.” diyor.

Mısır bilimcilerin, kutsal bok böceklerinin çizimlerine baktıklarında teknik bilgileri değil, sadece simgeciliği gördüklerini belirtiyor. O, “Eğer kartuşlarına bakarsanız, orada teknik bilgilerin de olduğunu fark edersiniz. Ve mühendislerin ve teknik ressamlar gibi teknikle ilgili birkaç daha teknik insanın da  bu çizimlerin bazılarına bakmalarını ve bu çizimlerdeki teknik bilgileri anlamalarını diliyorum.” diye açıklıyor.

Ayrıca, o, temelde yukarıdaki yerine yaya tırmanarak, her iki yanlarına ancak ortalarına yakın biçimde yerleştirilen bir dizi tahta çivi ve delik kullanarak blokları yerden 200 metre uzağa götürmenin etkili bir yolunu ortaya attı. İnandığı şeyin, bu parçaları hareket ettirmenin ve kaldırmanın en etkin yolu olduğunu ortaya koyacak derecede parlak biri olduğunu düşünmüyor; sözü edilen bilim adamlarının ihmalkar nedeniyle onları kaçırmış olduklarını aklından geçiriyor.

Khufu Piramidi

Ve garip bir şekilde, muhtemelen, o, ne piramitleri ziyaret etmiştir ne de bunu yapmak için karşı konulamaz bir arzu duymaktadır. O, “Bu araştırmayı gerçekleştirmem için gereken her şey burada!” diyor.

Bugünlerde, o, okullarda, fuarlarda, müzelerde ve kütüphanelerde gösteriler düzenliyor. Özellikle çocukların; kendi ağırlıklarının, on iki (bir düzine) misli ağırlıkları hareket ettirebilmekten hoşlandığını da belirtiyor. 2004’te, İtalyan kazı bilimi dergisi Hera onun tezlerinin kaba hatlarını ortaya koyan bir makale yayınladı.

O, kayaları hareket ettirme sisteminin Mısırlıların gerçekte kullandıklarından biri olup olmadığını asla bilemeyeceğini de kabul ediyor.

O, sözlerini şöyle bitiriyor: “Kutsal bok böceğine yüklemiş oldukları öneme dayanarak ve ayrıca, birisi o zaman mevcut olan maddelere göre daha etkin bir çözüm bulana kadar, onların bu sistemden ya da benzerlerinden yararlandıklarından eminim”.

(*): Firavunun 5 isminden ikisini çevreleyen, büyü ile ilgili yumurta biçimindeki çerçeve. Kartuş, bir ucu düğümlenmiş olan ip ilmeğini temsil ediyordu. “Güneşin çevrelediği her şey”in simgesi o idi. Kartuş ismi, Napolyon’un Mısır’ı işgalinden sonra türetilmiş Fransızca bir kelimedir. Fransız askerleri, tüm anıtlarda yumurta şekli ile çevrelenmiş firavun isimleri içeren resim yazılarla (hiyeroglif) karşılaştıklarında, bunların, Fransızca cartouches olarak söylenmekte olan fişek kovanlarını veya mermileri andırdığını düşündüler ve bu isim, o günden beri halen varlığını sürdürmektedir.

Kaynak: http://www.ottawacitizen.com/technology/Million+Amateur+Egyptologist/5835379/story.html

Çeviren: Yalçın Ceylanoğlu

HER HAKKI MAHFUZDUR.

2 Yorum

 • Dilara
  05 Ara 2018

  Merhaba
  Bir arkadasımla bokböceklerini araştırırken blogunuza denk geldik
  Siz nerden merak saldınız bu türe?
  Çok beğendiğimiz bu videoyu sizinle paylaşmak istedik

  https://youtu.be/IWCDdCkPcaA

  • Yalçın Ceylanoğlu
   09 Ara 2018

   Merhaba, Dilara!

   İlgine teşekkür ederim. Videonu sevdim, eğlenceli.

   Bu böceğe ilgim, bir ahbabımızın uğur getirir diye getirdiği bir bok böceği biblosu ile başladı. İnternet siteme bu çalışkan böcek hakkında 2010 yılından bu yana ilginç bulduğum makaleleri ekliyorum.

Konuya Yorumunuzu Bekliyorum