Sibernetik Kın Kanatlılar, ABD Ordusu’nun Son Silahı Olacak

Resim. 1: Sibernetik kın kanatlı

Ordunun kullanacağı yeni teknolojilerin geliştirilmesinden sorumlu, ABD İleri Araştırma Projeleri Dairesi (DARPA) tarafından desteklenen bir bilim adamı ekibi, kın kanatlılara, uçuşlarının, uzaktan denetlenmesini sağlayacak, minyatür sinirsel ve kas uyarım sistemleri naklettiler.

Hirotaka Sato, Michel Maharbiz ve meslektaşlarından oluşan araştırmacılar; sinir ve kas uyarıcılarından, bir mikropilden ve telsizli bir mikrodenetleyiciden oluşan bir sistemi, kın kanatlılara naklettiler. Bu suretle, beyinlerini, kanatlarını çırpmaları için uyarmak suretiyle, kın kanatlıların havalanmalarını, uçmalarını ve yere konmalarını başarılı bir biçimde denetleyebildiler. Ayrıca, o taraftaki kanatlarının, daha hızlı çırpmalarını sağlayacak biçimde,  bir yandaki ya da öbür yandaki dip kanat kaslarının uyarılmasıyla, dönüşleri de idare ettiler.

ABD, Kaliforniya eyaleti, Alameda Kontluğu, Berkeley şehrindeki bir devlet araştırma üniversitesi olan, Kaliforniya Üniversitesi’nde uygulanan deneylerde, üç büyük kın kanatlı türü kullanıldı. En büyüğü Megasoma elephas (Fil böceği), dev boyuttaki 20 cm uzunluğunda iken, en küçüğü Cotinus texana (Yeşil incir böceği) ise, 2 cm uzunluğundadır. Üçüncü tür ise, 7 cm uzunluğundaki Mecynorhina torquata kınkanatlısıdır. Sistemin bileşenleri, pupa evresinde iken, kın kanatlılara nakledilmişlerdir.
Resim.2: Megasoma elephas (Fil Böceği)
Resim.3: Cotinus texana (Yeşil İncir Böceği)
Resim.4: Kın kanatlarının üzerindeki beyaz işaretlerle tanınan, Cetoniinae (Altınböcekleri) türü Mecynorrhina torquata

Birleşik Krallık’taki Sheffield Üniversitesi’nde, yapay zeka ve robotik dalında beynelmilel tanınmış bir uzman olan, Profesör Noel Sharkey’e göre, geçmişte, hamamböceği gibi böcekleri denetleme girişimleri yapılmıştı, ancak böceklerin uçuşlarının uzaktan idare edildiği ilk çalışma buydu.

Profesör Sharkey, kın kanatlının yerinin, kesin olarak belirlenmesi için, ona, ayrıca, bir GPS vericisi / alıcısının yanında, muhtemelen, bir kamera da nakletmeye gerek duyulması, ama bunun, en büyük kın kanatlının bile taşıyamayacağı bir ağırlık oluşturmasından dolayı, son askeri uzaktan kın kanatlı denetleme uygulamasının, kafa karıştırıcı olduğunu söyledi. Biyolojik ve kimyasal silahların yüklenme aracı olarak, sistemin potansiyel kullanımı ise, tamamen, yasa dışı olmaktadır.

Berkeley’deki araştırmacılar, kısmen kın kanatlı, kısmen de makine olan, sibernetik (Saybörg) kın kanatlıların, mikro hava araçlarına model olarak işlev görebileceğini ileri sürmüşlerdir. Araştırmayı destekleyen DARPA’nın, ayrıca, 10 g.dan daha hafif ve 7,5 cm.den daha küçük ölçülerde ve orduya, şehirsel savaş durumlarında, kapalı mekanda ve açık havada operasyonlar yapabilme yeteneği veren bir Nano Hava Aracı (NAV) geliştirdiği de bilinmektedir.

Resim.5: ‘Saybörg kın kanatlısı’

Sato ve meslektaşları, ayrıca, kın kanatlıların, erişilmez bölgelere bölgelere giden kuryeler olarak hizmet verebileceklerini de söylediler. Berkeley ekibi, ayrıca, eşsiz uçma yeteneklerinden dolayı, yusufçuklar, sinekler ve güveler üzerinde de deneyler yapmaktadır.

Kaynak: http://m.phys.org/_news174812133.html

 Çeviren: Yalçın Ceylanoğlu
HER HAKKI MAHFUZDUR. 

 

Evernote her şeyi hatırlamanıza ve çaba sarf etmeden düzenli olmanıza yardımcı olur. Evernote’u İndirin.

Konuya Yorumunuzu Bekliyorum