KARINCA İLE BOK BÖCEĞİ

Aşağıda, “Ağustos Böceği ile Karınca” öyküncesinin (fabl) farklı bir uyarlaması olan “Karınca ile Bok Böceği” öyküncesinin çevirisi anlatılmaktadır:

Kış için, bir miktar besin biriktirsin diye, karınca, yazın, buğday ve arpa taneleri toplamak amacıyla arazilerde geziniyordu.  (Bu sırada ,) bir bok böceği de, (o) karıncayı izliyordu ve kendisi, diğer hayvanların aksine, bir dakika bile dinlenmeden, sürekli çalıştığı için, onun, sefil bir yaratık olması gerektiğine hükmetti. Karınca, bok böceğine aldırmadı ve sanki hiçbir şey olmamış gibi, sadece, işine devam etti. Kış geldiğinde ve dışkı, yağmur tarafından alınıp götürüldüğünde, kın kanatlı böceğin (bok böceği) açlığı da arttı. O da, bunun üzerine, karıncaya  gitti ve besininin bir parçasını, kendisiyle paylaşması için, ona yalvardı. Karınca ise, ona, şu yanıtı verdi: ” O! Kın kanatlı arkadaşım, eğer ben, öylesine sıkı çalışırken, benimle eğlenmenin yerine,  bizzat, sen de, biraz çaba gösterseydin, benden, besin istemeye de ihtiyacın kalmazdı.”    

Öykünce (Fabl), bize, dikkatimizi gerektiren önemli işleri ihmal etmememiz ve bunun yerine, ilerideki refahımız için, vaktinde, onlara önem vermemiz gerektiğini öğretmektedir.

Kaynak: http://mythfolklore.net/aesopica/perry/112.htm

Çeviren: Yalçın Ceylanoğlu

HER HAKKI MAHFUZDUR.
 

Konuya Yorumunuzu Bekliyorum