Dev Kutsal Bok Böceği Heykelleri

İSTANBUL’DAN BRITISH MUSEUM’A GETİRİLEN DEV KUTSAL BOK BÖCEĞİ

Kutsal bok böceği (Scarabeus sacer), yeniden doğuşu simgeleyen ve doğan güneş ile ilişkilendirilmiş olan, eski Mısır’ın kalıcı simgelerinden birisidir. Yaklaşık, bir buçuk metre (1,50 m) uzunluğunda olan, bu diyorit (yeşiltaş) heykel, bilinen en büyük tasvirlerinden biridir. Tahminen, özgün hali, bir tapınağa dikilmişti. Batlamyus dönemine ait olduğu söylenmekte olup, Constantinopolis’in (şimdiki adıyla İstanbul), sonraki Roma İmparatorluğu başkenti olduğu zamanlarda (MS 330’dan itibaren), buraya getirilmiş olarabilir.

British Museum’da sergilenen dev kutsal bok  böceği heykeli.
Getirildiği yer: İstanbul, Türkiye.
Menşei: Mısır.
Yapılış tarihi: Muhtemelen, Batlamyus dönemi, MÖ 332-30.British Museum’da sergilenen dev kutsal bok böceği (Scarabaeus sacer) heykelinin yukarından görünüşü.

KARNAK TAPINAĞI CİVARINDAKİ DEV KUTSAL BOK BÖCEĞİ

Karnak Tapınağı civarında, başka bir büyük bok böceği bulunmaktadır; aslen, buraya, III. Amenhotep’in defin tapınağından (MÖ 1390-1352) gelmiştir.

Eski Mısır dini, çoğunlukla, ilhamını doğadan almıştır ve bok böceği, en belli başlı simgelerinden biri haline gelmiştir. Bunun sebebi;  kın kanatlının, kendisinden, çok daha büyük olmasına rağmen, ayaklarıyla iterek götürmekte olduğu, dışkı topağına, yumurtalarını bırakmasıdır.

Yumurtaları, hem korunak olarak, hem de sıcaklığından dolayı, dışkıdan yararlanmaktadır. Larvasının, dışkı topağından oluştuğu düşüncesi nedeniyle, eski Mısır dininin ana motifi olan, yeniden doğuşun simgesi olarak, tam yerine denk geliyordu.

Bundan ötürü, tam tersine, doğrudan bir simge tenzil edilmiştir. Dışkı topağı, gökyüzüne yükselmekte olan güneşi temsil ediyordu.

Karnak’taki dev bok böceği heykeli, şafak vakti, yeniden doğan güneş tanrısı Khepri’yi simgelemektedir.

Mısır’da, Luksor şehrinin, yaklaşık, 3 km kuzeyinde yer almakta olan, Karnak Tapınağı civarındaki – bok böceği tanrı – Khepri’yi simgeleyen dev kutsal bok böceği (Scarabaeus sacer) heykeli. Yukarıdaki dev kutsal bok böceği (Scarabaeus sacer) heykelinin çevresini, 7 kez yürüyerek dönerseniz, aşk hayatınızda sorun yaşamayacağınız belirtilmektedir. Uğur getirmesi için ise, etrafında, üç kez dönmeniz gerektiği söylenmektedir.

 

Karnak Tapınağı’ndaki dev kutsal bok böceği (Scarabaeus sacer) heykelinin yakından görünüşü.

Kaynaklar:

  1. http://www.britishmuseum.org/explore/highlights/highlight_objects/aes/g/giant_sculpture_of_a_scarab.aspx
  2. http://looklex.com/egypt/luxor15.htm
Çeviren: Yalçın Ceylanoğlu
HER HAKKI MAHFUZDUR.

Konuya Yorumunuzu Bekliyorum