Kutsal Bok Böceği (Scarabaeus sacer)

Rob Pepper’e ait, küçük bir geyik böceği örneğinin çizimi.
Kutsal bok böceği, Eski Mısırlılar’ın kutsal bir simgesidir. Hristiyanlar için, Haç; Yahudiler için, Davud Yıldızı; Müslümanlar için, Hilal ne ise; kutsal bok böceği, Mısırlılar için, o kadar önemli bir simgedir. Mısır’da, bok böcekleri, Khepri tanrısı ile ilişkilidir. Söz konusu kın kanatlı, eski Mısır’da, yeniden doğuşun; yani, her zaman yeniden doğabilme yeteneğinin simgesi haline gelmişti.

Diğer Gerçekler:

Geyik böceği, Büyük Britanya’daki en büyük böcektir.

1 kg kızıl renk (karmen) boyası elde etmek için, 150.000 kırmız böceği gerekmektedir.

Eski VW (Volkswagen) (kın kanatlı) arabası, su geçirmediği için, isterseniz, ondan, akvaryum olarak yararlanabilirsiniz.

Eskiden, Beetles adlı (sonradan, Beatles adını alan) bir grup vardı.

Not: Yukarıdaki geyik böceğinin ressamı Rob Pepper, bulunduğu yerin özünü yakalamak için, çizimden yararlanan, Londra’da yaşayan bir ressamdır. Çevresinden ilham alarak, her gün çizim yapar ve bu şekilde, zamanlarımızın büyüleyici ve daima değişen çerçevesini geliştirmiştir. Çalışmalarının kavram geliştirme safhasında, ortağı Aimie Littler’le işbirliği yapmaktadır.

 

Eserlerini satmaya, 18 yaşında, Camden Pazarı’nda başladı ve 2002 yılında, 25 yaşında, Melbourne, Avustralya’da, ilk kişisel sergisi teklifi alana kadar, kesintili olarak, orada çalışmasını sürdürdü. 2003’te, Avustralya’daki ikinci sergisinden sonra, “Florence Trust” Stüdyoları’nda çalışmak için, Londra’ya geri döndü. O yıl boyu, orada görev yapması sayesinde, başka bir çalışmada görev aldı ve halen, “Stüdyo Uygulama Şefi” olarak çalıştığı, London’s Art Academy’de (Londra Sanat Akademisi), yarı zamanlı olarak, öğretmenlik görevine getirildi.2007’den beri, Aimie Littler ile birlikte, kendisi, Eski Highbury Tren İstasyonu’nun  (Old Highbury Station) cephesinin yeniden tasarlanması dahil, büyük çaplı görevlere getirilmektedir. Son zamanlarda, resimlerini, Liberty’de (Her şeyi satan büyük mağaza) ve Londra, SW1 ilçesi Galerisi’nde (London’s SW1 Gallery) sergiledi.

Londra’daki Eski Highbury Tren İstasyonu’nun dış görünüşü.
Liberty’nin (her şeyin satıldığı büyük mağaza) dış görünüşü.

Londra’daki SW1 Galerisi’nin dış görünüşü.

“The Drawing Diary” (Çizim Günlüğü), Nisan 2005’te başladı ve Rob, korsan saldırısına uğrayıp yok edilinceye kadar, her gün, bir çizimini, burada yayınladı. (Burası), bu dört yıl süresince; ABD, Meksika ve Avrupa civarındaki seyahatleri sırasında, genç bir Londra’lı ressamın günlük yaşamına eşlik etti. Bir buçuk yıl sonra, yeniden, internette yayınlanmaya başladı ve bu sefer, her gün, güncellenmese bile, Rob’un çizim uygulamalarını yansıtmaya devam etmektedir.

 

Kaynak: http://dailydrawingdiary.com/2010/08/24/the-stag-beetle/
Çeviri: Yalçın Ceylanoğlu
HER HAKKI MAHFUZDUR.

Konuya Yorumunuzu Bekliyorum