NOEL BÖCEKLERİ

Noel böceği
Noel böcekleri (Anoplognathus), tam okaliptus ağaçlarının yapraklarını dökerek, olgun ağaçlarda uçtan itibaren tepe kurumasına (dieback) neden olurlar.

Noel böcekleri ( Anoplognathus türleri), bok böcekleri ailesinin ( Scarabaeidae ) üyesidirler.

Çoğu türü, güney ve doğu eyaletlerinin yüksek yağmur alan bölgelerinde yer almasına rağmen, Avustralya’ya baştan başa dağılmış 34 Noel böceği türü bulunmaktadır.

Ergin kın kanatlılar, genelde, 20-30 mm uzunluğunda olup küçük ( genişlemiş, büyümüş ya da şişkin bir sopayı andıran = “clubbed” ) dış anten bölütlerine ve sivri uçlu bacaklara sahiptirler.

Türüne bağlı olarak, Noel böcekleri aşağıdaki renklerden birine sahip olabilir:

· Mat – koyu kahverengi

· Yeşil

· Yanardöner yeşil

Noel böceklerinin larvaları kendine özgü “C” şeklinde olup çoğunlukla “kıvrık kurtçuklar” olarak isimlendirilirler.

Beş noel böceği (Anoplognathus) larvası

Tüm çayırlık alanların toprağında yaşamaktadırlar ve şuralarda bulunabilirler:

· Zirai ve doğal meralar

· Çimenlikli ormanlar

· Varoş bahçeleri

GÜNEŞ GİDİYOR… VE YANINDA KIN KANATLI AKININI DA GÖTÜRÜYOR!

Bu Noel, yokluğunu hissettiğimiz tek şey güneş değil.

1920’lerde, Noel böcekleri, liman kıyısı yanındaki ağaçların dallarını sırf ağırlıklarından suya doğru eğdirecek derecede bol miktarda bulunuyordu.

Sidney Limanı’ndaki Mosman Körfezi

Avustralya Müzesi’nde baş araştırma asistanı olan Chris Reid, “ Sidney Limanı’nda devasa miktarlara ulaşıyorlardı. Buna bugünlerde rastlayamazsınız.” dedi.

Dr. Chris Reid

Sinekliklere çarpan; sokak lambalarının etrafında, sürü halinde toplanan; ya da çocukların saçlarına sıkışıp kalan noel böcekleriyle yaşadığımız özlü yaz deneyimleri, kentin büyüyerek yayılması nedeniyle sadece bir anı olarak kalmıştır.

Ancak bu yıl, çalılık arazilerde de aşırı yağıştan dolayı noel böceklerinin sayısı azdır.

Dr. Reid, şehirdeki noel böceklerinin sayıca azalmasını takip eden hiçbir ayrıntılı kaydın bulunmadığını, ancak son yıllarda düzenli olarak kaybolmalarından ötürü şaşkınlığa uğrayan halkın sorularına hedef olmak zorunda kaldığını ifade etmiştir. Söylediğine göre, “azalışı gösteren kanıtlar hikaye tarzında olsa da zorlamadır.”

Bu yıl sayıları, giderek azalıyor gibi görünmesine rağmen, o, Royal National Park’ın güney sınırlarında yaşadığı yerdeki sokak lambalarının çevresinde kümelenen en az 5 tür teşhis etti.

Sidney’in (Avustralya) 29 km güneyindeki dünyanın “Yellowstone Milli Parkı”ndan sonra en eski ikinci ulusal parkı Royal National Park.

Fakat o, çalıştığı yerin yanı başında bulunan Hyde Park’taki bok böceği grubunun büyük, bodur üyeleri olan kın kanatlıları asla gözetlememektedir.

Sidney İş Merkezi bölgesinin doğu yakasında yer alan Hyde Park’ın iki tarafı incir ağacı sıralı olan caddesi

Dr. Reid, kın kanatlıların iki safhalı yaşam tarihleri bulunduğunu belirtti. Larva halindeyken, toprakta yaşarlar ve genellikle doğal çayırlar olmak üzere bitkilerin kökleriyle beslenirler. Ergin haldeyken de görünür hale gelerek okaliptuslarla beslenir ve onların üzerinde ürerler ve açık ormanlık alanları ormanlara tercih ederler.

Batı Sidney’deki Cumberland Plain ormanı, eskiden kın kanatlılar için önemli bir üreme bölgesiydi, ancak artık, onun yüzde ondan daha azı geride kaldı.

Batı Sidney’deki tehlike altında bulunan “Cumberland Plain” Ormanı

O, “Kın kanatlıların eski yaşam ortamı, artık, tuğla, beton ve asfalt yol ormanı” diye ifade etti.

Yeni Güney Galler Ana Sanayi Dairesi’nde böcek araştırma uzmanı olan Merydyn Davison ise, Noel böceklerinin halen bölgesel alanlarda bela olabildiğini ve genç okaliptus ağaçlarını harap edebildiğini söyledi.

Yaz yağmuru, kazarak dışarı çıkabilecekleri kadar toprağı yumuşattığı için, onlar Noel zamanı ortaya çıkmaktadırlar.

Eğer bu yıl olduğu gibi çok yağmur yağarsa, halen ıslak, çamurlu toprakta olmalarına rağmen suyun altında da boğulabilirler.

O, “Eğer toprak aşırı nemli ve biraz serin halde kalırsa, hastalık yapıcı mantarlar da onları öldürebilir.” dedi.

Ayrıca, koşulların uygun olduğu 2007’den 2009’a kadar sayılarının çok artttığını da sözlerine ekledi.

Kaynaklar:

  1. http://www.smh.com.au/environment/animals/there-goes-the-sun–and-with-it-the-beetle-invasion-20111219-1p2k6.html
  2. http://www.csiro.au/resources/ChristmasBeetles

Çeviren: Yalçın Ceylanoğlu

HER HAKKI MAHFUZDUR.

Konuya Yorumunuzu Bekliyorum