Avustralya Süt Sanayi, brüt olarak, et ve buğdaydan sonra, ülkenin en büyük üçüncü sanayisidir. Avustralya ekonomisine, 2009 – 2010 yılında, 3,4 milyar $ katkıda bulunmuştur. Bu, Avustralya nüfusunun 40.000’ini içerisine alan, dev bir sanayidir. Bu insanlar, ya doğrudan süt çiftliklerinde ya da üretim tesislerinde çalışmaktadırlar. Ayrıca, ürünlerin nakledilmesinde ve dağıtılmasında ya da ürünlerin geliştirilmesinde de faaliyet göstermektedirler. Avustralya Süt Sanayi, gerçekten, sadece, Avustralya’da değil, tüm dünyada, iyi teşkilatlı ve tanınmış bir sanayi koludur.

Avustralya Süt Sanayinin Tarihi

Avustralya’nın kurak ve elverişsiz topraklarında, sığır yetiştirme fikrini, düşman topraklarda, yaşamlarını devam ettirebilmeleri için, yetiştirilmiş iki boğa ve iki inekle birlikte, Sidney Koyu’nda karaya çıkan, İlk Donanma’dan Arthur Philippe ortaya atmıştır. Bu küçük sürü, kısa bir süre sonra, yaklaşık, yedi yıl boyunca, içerisinde kayboldukları çalılara girdiği, daha yeşil Parramatta meralarına taşındı. Yeniden ele geçirildikten sonra, sürünün nüfusu, 61 sığıra ulaştı.  Bu sürünün inekleri, süt için sağılan ilk inek grubuydu. 1.800 yılına kadar, yetiştirme ve ithal yoluyla, kolonide, 61 sığırdan; 332’si, boğa; 712’si, inek olmak üzere, toplam 1.044 sığır meydana gelmişti. Yerleşimciler, yeni Avustralya çevrelerine uyum sağlıyorlardı. Bu ineklerin sütünden üretilen ilk süt ürünleri, tereyağı ve peynirdi. (İneklerin en fazla süt verdiği) İlkbahar ve yaz döneminde, tereyağı ve peynir yapıyorlardı ve sonbahar ve kış döneminde, bu ürünleri, tuzla koruyorlardı.

John MacArthur ve Dr. John Harris, yolunun henüz çok başında olan, Avustralya’daki süt sanayini güçlendirdiler. Dr. John Harris, şu an bir kenar mahallesi olan Ultimo’da, Sidney’in ilk ticari mandırasını kurarken, John MacArthur gibi, bir öncü, Paramatta’daki çiftliğine, daha fazla süt sığırı ithal etti.  İlk peynir sanayi, Tazmanya Adası’ndaki Hobart’ın yakınlarına kurulmuştur. 1.820’lerde, “Van Dieman’s Lan Company” adlı şirket, Avustralya’nın ilk ticari peynir fabrikasını kurdu. Yeni Güney Galler’in Illiwarra kazasının çiftçileri, peynirlerini ve tereyağlarını, deniz yoluyla, Sidney pazarlarına göndermeye başladılar ve açılan liman sayısı arttıkça, süt ürünlerinin teslimat mesafesi, sonunda, Bega limanı sayesinde, en kısa mesafeye indi.

1.832’de, John Fawkner, iki inek ve iki dana ile, günümüzde, Melbourne olarak bilinen yere geldi. “Port Philip Bay” çevresindeki ideal mandıracılık koşulları sayesinde, sürü büyüdü. Bir yıl içerisinde, kazada 155 sığıra ulaşılmıştı. Güney Avustralya mandıracıları, Tazmanya Adası’ndaki halka peynir satabilecek kadar başarılı olmuşlardı. 1.850’ye kadar, sığır sayısı, 340.000’in üzerine çıkmıştı.1.891’de, Avustralya’da, neredeyse, 1 milyon süt ineği bulunuyordu. Altına hücum furyası, binlerce insanı, Avustraya’ya getirdi. Bunun bitmesiyle birlikte, pek çok kişiye, iç bölgelerdeki şehirlerin varoşlarında, meraları, kira kontratları ile almaları önerildi. 1.900’e kadar, neredeyse, hiçbir kasabada ve hatta, en uzak taşra bölgelerinde bile, taze sütü olmayan yer yoktu. Yeni binyılın ilk yılları itibariyle, Avustralya’nın, dünya süt ürünleri ticaretindeki payı, Yeni Zelanda ve Avrupa’dan sonra, üçüncü sırada bulunmaktadır.

Günümüzdeki Durumu

Günümüzde, Avustralya’nın, iyi kalitedeki sütünün tamamını üreten, 1,7 milyonun üzerindeki ineğiyle, ülkenin bir ucundan diğer ucuna kadar uzanan, 7.950 süt ürünleri çiftliği vardır. Buradan elde edilen tüm ürünlerin % 50’si, tüm dünyaya ihraç edilmektedir. Avustralya’nın süt sanayi, üçüncü en önemli ve en büyük kırsal sanayi olarak, giderek zenginleşmektedir. Süt çiftliğinden, ürünlerininin üretimine, işlenmesine ve sonunda, dağıtılmasına kadar; önemli bir istihdam yarattığı için,  bu sanayi, 40.000’in üzerinde hanenin geçim kaynağıdır. Ek olarak, tohum ile beslenme, giderek, daha fazla yaygınlaştığı halde, Avustralya süt sanayi, mera hakimiyetine dayalı olmaya devam etmektedir. Süt ürünleri içerisinde; tereyağı, peynir, süt, süt tozu, kaymak, krema (bir tür yumurtalı süt tatlısı) ve yoğurt yer almaktadır. Tüm eyaletlerin (Victoria, en baskın olanıdır) yaşayabilecek süt üretimi vardır ve civardaki kent ve kasabalara taze süt temin etmektedirler. Bu ürünler, ayrıca, yurt dışındaki birçok ülkeye ihraç edilmektedir. Avustralya, sürekli olarak, sadece, Avustralya halkının değil, tüm dünyadaki insanların hoşlanacağı, üstün kaliteli süt üretmektedir. Bu nedenle, insanlar bile, ineklerine, şirin bebek isimleri vermektedir.

Bölgesel Gelişim Programı’na göre, Avustralya’nın mandıracılık  alanları.  ( Dairy: Mandıra; Subtropical:  Dönencealtı; Western: Batı )

 

Avustralya’daki harika bir mera örneği.

Hesaplayıcılar

Gebelik hesaplayıcısı ile yumurtalama hesaplayıcısı, mükemmel araçlardır. Ayrıca, yeniden kullanılabilir bir bez bulmak için de, araştırma yapmanızı öneriyoruz.

Kaynak: http://www.dairyaustralia.com.au/Industry-overview/About-the-industry.aspx

Çeviren: Yalçın Ceylanoğlu

HER HAKKI MAHFUZDUR.

Konuya Yorumunuzu Bekliyorum