Bir Kın Kanatlının Kıçından Korkuyor Musunuz?

Cuma Böcek Bloglaması: Bir Kın Kanatlının Kıçından Korkuyor Musunuz? – MYRMECOS – Böcek Fotoğrafçılığı – Böcek Resimleri

1 Temmuz 2011
Bu haftanın sonunda kadar, biz, böcek blogcularının, hangi böcek hakkında yazı yazacağımızı bilemeyecek kadar kafası karmaşıktı.
Bildiğiniz gibi, bazen, karıncalar hakkında çalışmayı bırakıp yer yer Cuma kın kanatlısı ile ilgili internette yayın yapıyorum. Şimdi, sinek adamı Morgan Jackson, “Cuma Karınca Bloglama”sını sürdürüyor ve kın kanatlı uzmanı Ted MacRae, Morgan’ın, “Çalı’daki Kın Kanatlılar İçin Sinekler Talep Etme”ye dalmasının avantajlarından istifade ediyor. Bu, biraz bir blog üçgenini andırıyor. Hepimizin olduğu gibi, muhtemelen, uzak durmanız gereken tek şey, uzmanlık alanlarımızın dışında yer almaktadır ve bunlar, sadece, saçmalıklar barındırabilir.

Öyleyse, kın kanatlılardan başlayalım!
Aşağıdaki örneğin arka kısmı, bizi aldatıyor:

Trichiotinus türü çiçek bok böceği.
 
Trichiotinus, karnının fotoğrafta görülen uç kısmında renkli halde sahte gözleri olan bir bok böceğidir. Çiçeklerin içerisinde yaban arısının ön bacaklarıyla aynı pozisyonda duracak şekilde oturmakta ve tam da, dışarı sıçrayıp sokabilecekmiş izlenimini vermektedir. Tahminen, yalancı yüz, kendisinin, dikkatli bir şekilde avlarını teftiş etmeyen avcılardan korunmasını sağlamaktadır.      
Geçen hafta sonu, bu kın kanatlıya Allerton Park’ta (Allerton Parkı) rastladığımda, bunu, hemen fark ettim. Efsanevi böcekçi Tom Eisner, muhtemelen, şimdiye kadar yazılmış en çekici böcek kitabı olduğunu düşündüğüm For Love of Insects’in (Böcek Sevgisine İthafen) bir cildine, Trichiotinus’un fotoğrafını eklemiştir.
Yukarıdaki fotoğrafa baktığınızda, bu kın kanatlının, hiç, kıç yüzlü olduğunu tahmin eder miydiniz?
Fotoğraf ayrıntıları:
Canon EOS 50D üzerinde Canon MP-E 65mm 1-5x makro (büyük) mercek
ISO 100, f/13, 1/250 saniye, geniş ikiz flaş
Çeviren: Yalçın Ceylanoğlu
HER HAKKI MAHFUZDUR.

Konuya Yorumunuzu Bekliyorum