KUTSAL BOK BÖCEĞİ SERGİSİ: Sally Spencer
Sally Spencer’dan Güzel Sanatlar ve Heykelcilik
Sally Spencer’ın Kutsal Bok Böceği Sergisi
2003’te, Mısır sanatını ve eski zaman kalıntılarını yerinde incelemek için, Mısır’a bir araştırma gezisi yaptım. Montaj sanatçısı olarak, yer dinamikleriyle ilgiliyim.

Kültürel geçmişim, Yunan İnsancıllık ve Altın Oran dünyasından temelini almaktadır ve başarıya ulaşmaları açısından, Mısır anıtlarının, gerçek ölçekte, denenmesi gerektiğinin farkındaydım. Eski zaman tarihi ve medeniyetin kökenlerinin izinin sürülmesi, her zaman, arzum ve görsel sanatçı olarak, ilham kaynağım olmuştur.
Mısır, çatallanarak, Nil Deltası’nı oluşturan verimli toprak ile çevresindeki verimsiz çölün oluşturduğu, zıtlığın canlı örneği olan bir ülkedir. Bu zıtlıklar, montajımda vurgulanmaktadır.
Bileşik hayvanlardan oluşan ongunları, montajımda kullanıyorum ve Mısır’ın bütün tanrıları, yorumlanacak simgeler açısından zengindir; ayrıca, bu simgeler, mitolojinin evrensel yönü olup, bugün, halen, bu konumlarını korumaktadırlar. Silti ve doğanın doğurgan gücünü göstermek için, siyah rengini kullanıyorum.
Kutsal Bok Böceği, özel ilgi alanımdı ve montajın çekirdeğini oluşturmaktadır — değişen mavi tonlarında, kilden yapılmış, bok böcekleri nehri biçiminde tasvir edilmektedirler.
Eski Mısır’ın başarılarına gıpta ettiğim için, bu kın kanatlıların yapımını ve kendinden geçmişçesine tekrarlayan faaliyetlerini, projenin ruhu yönünden anlamlı görüyorum.
Sally Spencer
Çeviren: Yalçın Ceylanoğlu


HER HAKKI MAHFUZDUR.

Konuya Yorumunuzu Bekliyorum