Üzerinde çalıştığım bir çizim, genel olarak, bok böceklerine dayalıydı; bu nedenle, eski Mısır’daki sembolün kökeni ve önemi ile ilgili, hızlıca, bazı araştırmalar yapmayı düşündüm.

Bok böceği muskası, bir bok böceği türü olan Scarabaeus sacer denen, kutsal bok böceğine ya da bok böceğine dayalıdır  (Şekil.1). Bok böceği, yükselen güneş tanrısı, “var olan varlık” anlamına gelen, (ayrıca, Khepera, Kheper, Chepri, Khepra olarak da telaffuz edilen) Khepri tanrısıyla ilişkilendirilmiştir. Eski Mısırlılar, Khepri’nin, ufkun üzerinde kendisini yuvarlamadan önce, güneşi yenilediğine inanıyorlardı.

Kutsal bok böceği (Scarabaeus sacer)

Bok böcekleri; muska, sihir ve kraliyet mühürleri olarak kullanılıyordu ve fil dişinden, kaymak taşından, firuzeden, akikten (karnelyan), bakır taşından ve lacivert taşından yapılıyordu (Şekil.2).

Şekil.2.  Altından, akikten (karnelyan), firuzeden ve lacivert taşından yapılmış, Mısır kanatlı bok böceği

Bok böceği, cenaze töreni ile ilgili ayinlerde de kullanılıyordu. Büyük kalp bok böceği, cesedin göğsüne yerleştiriliyordu ve böylece, son yargılama sırasında, ‘doğruluk tüyü’ne karşı önlem alınması amaçlanıyordu. Muskalara, çoğunlukla, kalbe, ‘Ölüler Kitabı’ndan şu sözlerle yalvaran bir büyü yazılıyordu: “aleyhime tanık olarak durma”. Diğer bir olasılık ise, “cesedin ruhunun; insana, tanrıya veya kuşa dönüşebileceğini (xpr) ve canlılar dünyasında, yeniden ortaya çıkabileceğini tasdik etmekte olan, ‘Tabut Metinleri’nin ‘başkalaşım büyüleri’yle ortaya konması”dır (Şekil.3).

Şekil.3. Bok böceği muskası (üstten  ve alttan görünümü)

Kaynak: http://tainn.wordpress.com/2011/02/16/scarabs/

Çeviren: Yalçın Ceylanoğlu

Her Hakkı Mahfuzdur. 

Konuya Yorumunuzu Bekliyorum