Bu Aralık, Noel için  enfes bir seramik bok böceği yüzüğü aldım.
“Bok böceği yüzüğü nedir?”, diye soracaksınız. Daha, iki yıl öncesine kadar, ben de bilmiyordum. Ancak, şimdi, ona, saplantım olduğunu biliyorum. 
Eski Mısır’dan bu yana, rağbet gören bok böceği kuyumculuğu, ya bok böceği biçiminde oyulmuş taşlardan ya da çoğunlukla, gerçek kın kanatlı kabukları ya da dış iskeletleriyle bezeli Victoria dönemi parçalarından yapılmış mücevherlerdir. 
Ben; sanatla, kuyumculukla, giyimle veya insanlarla ilişkili her şeye izah edilemeyecek biçimde ilgi duyan biriyim. Ve bok böceği kuyumculuğu hakkında hissettiğim şey de böyleydi. Victoria döneminin 1890 tarihli ilk örneğini gördüğümden itibaren, bok böceği broşuna bayılmıştım.
Ancak, şimdi, bundan, kendime ait bir parça olduğundan, Eski Mısır’dan günümüze kadar, insanları, tam olarak, bok böceğine çeken diğer şeyler hakkında, biraz daha araştırma yapmaya ve bulmaya karar verdim. 
Eski Mısır’da, bedenleri ve tabanları dönüştürerek, gökyüzünde güneşi, Ra’yı, her gün yuvarlayan eski ilah “Khepri”yi (Kheprie) temsil ettiğinden, yeniden doğuşun kutsal bir simgesi olarak görülüyordu. Ve bu nedenle, bok böceği, ilahi döngünün dünyevi simgesi haline gelmişti. 
Ve bu nedenle, eski Mısırlılar, uğur, korunma, cesaretlilik ve verimlilik amacıyla, üzerine bok böceği efsunları, muskaları ve boncukları dizilmiş kolyeler ve yüzükler takıyorlardı. 
Ayrıca, canlı bir efsun ya da simge olan bok böceğinin, yazılı sözcüğün koruyucusu olduğuna inanılıyordu. Üzeri oyulacak tablet olarak, oyma bok böceğinin düz karnını kullanıyorlardı. Örneğin, III. Amenhotep, bok böceklerini, hatıra olarak kullanmasıyla ünlüydü. Bok böceklerinden yararlanarak, büyük aslan avlarını ve karısı Kraliçe Tiye için göl yaptırmasının hikayesini kutluyordu.
Eski Mısırlılar’a göre, içlerindeki en önemli bok böceği, ahiretteki yeniden doğuşlarını güvenceye almak üzere, cesetle gömülen “kalp bok böceği”ydi. 
Elbette, Bok böceğinin tutulması, yüzüğümün kanıtladığı gibi, eski Mısırlılar’da sona ermedi. Pek çok Mısır motifinde olduğu gibi, bok böceği, Kral Tut’un mezarının, kazıyla ortaya çıkarıldığı 1920 yılında olduğu gibi, Victoria İngiltere’sinde çok rağbet görmüştü. Eski Mısır’da olduğu gibi, değerli taşlardan oyulmuş olağanüstü bok böcekleri bulabiliyordunuz. 

Ancak, yanardöner kın kanatlının gerçek dış iskeletinden bok böceği mücevherleri de bulabiliyordunuz. Kelebek kuyumculuğunda bulunan kanatlar gibi, kın kanatlılar, genellikle, Güney Amerika’dan getiriliyordu. 

Bu daha gerçekçi bok böceği parçalarını bulmak zordur ancak gerçekten, görülecek derecede olağanüstüdür. Çoğu nesnede olduğu gibi, doğanın güzelliğini geride bırakmak güçtür ve kın kanatlıların dış iskeletlerinin yanardöner siyahları ve yeşilleri, görmeye değer bir harikadır. 

Şimdi, sağ elime gömülmüş yüzüğe bakarken, sadece, eşsiz olan bir parçanın  güzelliğini değil, aynı zamanda, simgenin ve modanın zeminine göre yapılmış bir yüzüğü görüyorum ve onu, daha da çok seviyorum.  

Kaynak: http://isadorasantique.blogspot.com/2011/04/egyptian-fashion-and-scarab-ring.html

Çeviren: Yalçın Ceylanoğlu.

Her Hakkı Mahfuzdur.

Konuya Yorumunuzu Bekliyorum