Eski Mısırlılar’da Bok Böcekleri

Bok böcekleri; kendi kendine üreme, yeniden diriliş ve yenilenmeyi temsil ediyordu.

Bok böceği denince akla Scarabaeus sacer gelmekteydi ve eski Mısırlılar tarafından kötülüklerden korunması için mumyalara yerleştirilecek duaların yazılması ve tarihsel olayların kaydedilmesi gibi pek çok amaçla kullanılıyordu.

Bok böcekleri, ayrıca memurlar tarafından mühür olarak kullanılıyordu. Yazısı, bok böceğinin karnına (düz kenarına) yazılıyordu ve büyüklüğü birkaç cm.den birkaç metre uzunluğa kadar değişiyordu. Firavun III. Amenhotep döneminde bok böcekleri devasa boyutlara ulaştılar (Karnak Tapınağı’nda 2,5 m.ye kadar).

Bok böcekleri; kırmızımsı kahverengi akik (carnelian), lacivert taşı, volkanik karataş, kireçtaşı, yapraktaşı, turkuvaz, fildişi, reçine, sabuntaşı ve tunçtan imal ediliyordu. Çoğu bok böceği, sonradan üzeri turkuvaz renkli sırla kaplanan sabuntaşından yapılıyordu. Taş, yumuşak ve işlenmesi kolaydı, ancak sırla kaplandığında sertleşerek dayanıklı hale geliyordu.

12. hanedanda, ilk kez mor yakutun (çok sert bir madde) kullanımına başlandı. Altın ve gümüş bok böcekleri de bulunmuştur ancak mezar soyguncularından dolayı çok daha nadirdir. Yunanlılar; alaca akik (oniks), akik taşı (agat) ve kuvarstan bok böceklerinin üretiminde yararlanıyorlardı. Bu maddeler, Mısır yaşamında Yunan etkisinin en fazla görüldüğü Batlamyos döneminde kullanılmıyordu. Yunanlıların (bazı alanlarda) çok daha ileri teknolojileri vardı ve bu nedenle sert maddeleri, Mısırlılar’dan daha kolay biçimde işleyebiliyorlardı.
 
Kalp bok böcekleri, beden mumyaladıktan sonra kalbin yanına yerleştiriliyordu. Bok böcekleri, genellikle yeşil taştan yapılıyordu ve büyüklükleri 3-10 cm. arasındaydı. Neredeyse bütün bok böceklerinde, ‘Ölüler Kitabı’nın 30B kısmı yazılıyordu. Bu kısımda, ölen kişi, kalbinden (ister günah işlemiş olsun isterse olmasın) Kalbin Tartılması Töreni’nde kendisi aleyhine tanıklık etmemesini talep etmektedir. Diğer durumlarda, kalp bok böcekleri, sadece ahirete yolculuk esnasında kötülüklere karşı genel bir koruma işlevini görüyordu.

Kaynak: http://www.crystalinks.com/scarabs.html

Konuya Yorumunuzu Bekliyorum