Bok Böcekleri Cep telefonunuzdaki Görüntü Kameralarının Geliştirilmesine İlham Veriyor!

Cep telefonunuzdaki video kameraları, kısa bir sure sonra bir caz konserini, gece vakti cadde görünümünü veya mum ışığındaki akşam yemeğini kaydedebilecek kadar gelişebilir. Bir İsveç girişimcisi, bok böceklerinden esinlenerek son derece düşük ışık ortamlarında yüksek kaliteli video imkanları sunacak kamera birimlerine dahil edilebilen bir algoritma yarattı.

Nocturnal Vision’ın iş geliştirme müdürü Benjamin Jack, Wired.com’a “Neredeyse zifiri karanlık ortamlarda video çekmeyi konuşuyoruz”, diye açıkladı ve şunu ekledi: “Aynı anda inanılmaz derecede parazit düşürülmesi ve kontrast artırılması sunabiliriz”. Nocturnal Vision, Perşembe günü Londra’daki konferansta teknolojisini sergiledi.

Araştırma ve geliştirmenin önemli bölümünü destekleyen Toyota, arabalar için gece görüş sistemlerindeki teknolojinin kullanımının özel haklarını güvenceye aldı.

Nocturnal Vision, teknolojisini sınamak ve telefonlara dahil etmenin yolunu bulmak üzere Sony Ericsson gibi cep telefonu şirketleriyle çalıştığını söylemektedir.

Video ve fotograf çekmek amacıyla kamera kullanan tüketici sayısı arttıkça, şirketler kamera birimlerinin niteliğini geliştirmenin yollarını arıyorlar. Bu haftanın başlarında, Palo Alto girişimci şirketi InVisage, günümüzdeki silicon bazlı alıcıların ışık toplama performanslarını 4 kat artıracak kuantum noktaları denen bir nano madde kullanan yeni bir teknoloji geliştirdiğini belirtmiştir.

Nocturnal Vision, yazılımın donanım kaynaklı gelişmelerin tamamlayıcısı olabileceğini ifade etmektedir.

Şirketin algoritması, Lund Üniversitesi hayvan bilimcisi Eric Warrant’ın bok böcekleri, arılar ve diğer gece böcekleri üzerine yaptığı araştırmaya dayanmaktadır. Bok böcekleri, geceleyin besin bulması ve avcıları atlatması için gereken yeterli ayrıntıları görebilmelerinden dolayı olağanüstüdür.

Araştırma makalesindeki algoritmanı yaratıcılarından biri olan Henrik Malm, bunların gece görüş yeteneği, zaman ve yer bakımından yerel olarak görüş sinyallerini toplayabilme yeteneklerinden kaynaklanıyor, diye açıklanmaktadır. Bu, uyarlanabilir zaman-uzamsal pürüzsüzleştirme olarak bilinmektedir. Bu, beynin bir resmin her bir çerçevesinde boydan boya nelerin olduğunu ve bir çerçeveden diğerine nelerin meydana geldiğini incelemesi anlamına gelir (Malm’ın düşük ışıktaki görüntüde parazit azaltılması ve resim artırımı hakkındaki araştırma makalesine bakınız).

Günümüzdeki dijital kameraların çoğunda, alanlarının bir ucundan diğer ucuna tek tip hassasiyet taşıyan kısa, tek anlık poz (genellikle bir saniyelik dilim) ve görüntüleme alıcıları; karanlık çıkarılmış koyu alanları olan resimler yaratacak biçimde birleştirilmektedir. Malm, “karanlık alanların tek biçimde güçlendirilmesinin düşük sinyal/parazit oranı anlamına geldiğini yazmaktadır. Bunun yerine, uyarlanabilir zaman-uzamsal yoğunluk pürüzsüzleştirmesi, hareket bulanıklığını azaltmasının yanında paraziti bile ortadan kaldırmaktadır.

Page, bunun gerçekleştirilmesi için Nocturnal Vision’ın çekimden önce ve sonra algoritmasının; parlaklaştırmak, paraziti azaltmak ve görüntü akımını keskinleştirmek için yaklaşık yedi çerçeveden gelen bilgileri birleştirdiğini belirtmektedir. Teknoloji, sahneler çekilirken gerçek zaman içerisinde çalışabilir ya da işlem sonrasında görüntüye uygulanabilir. Ancak, çoklu çerçeve gerektirdiği için tek pozluk hareketsiz görüntülerde iş görmeyecektir.

Örneğin, şirketin internet sitesindeki bir video, geceleyin çalışlan bir adamın klibini (kısa film) göstermektedir. Algoritma, önce ek ayrıntıları ortaya çıkarmak amacıyla çerçevedeki karanlık noktaları aydınlık noktalara göre daha fazla geliştirmektedir. Ancak bu, çerçevede parazit de oluşturmaktadır. Daha sonra, algoritma paraziti gidermek için etrafındaki çerçevelerden gelen parlaklık bilgilerini birleştirmektedir.

Nocturnal Vision’ın karşısındaki sorun, algoritmanın işlem gücünü tamamen tüketmesidir. Günümüzdeki akıllı telefonların çoğunun, buna 1 GHz Quallcomm Snapdragon işlemcisi içerenler dahildir, yazılımı çalıştırabilecek yetenekleri yoktur.

Page, “Şimdilik, bunu GPU hesaplama gücü ile deneme araçlarında çalıştırmaktayız”, diye açıklamaktadır ve şunu eklemektedir: “640×480 çözünürlüğe sahip standart bir görüntü için çerçeve başına yaklaşık 14 milyar hesaplama gerektirmektedir”.

Nocturnal Vision’ın teknolojisi, en iyi şekilde sıkıştırılmamış görüntülerde çalışmaktadır. Kameralı telefonların çoğu fotografları çekilir çekilmez sıkıştırdığı için bu, Nocturnal Vision’ın teknolojisinin telefonun yazılımıyla telefonun yerleşik yazılımıyla, ya da doğrudan yeni çizgideki çiplerle, bütünleştirilmesini gerektirecektir. Şirket, sadece bunu gerçekleştirmek üzere çip üreticileri aradığını söylemektedir.

Page, Nocturnal Vision‘ın önümüzdeki 2 yıl içerisinde yazılımını tüketicilerle buluşturmayı beklediğini ifade etmektedir. “Eğer çip üreticileri ile çalışabilirsek, milyonlarca akıllı telefonun içerisinde yer alabileceğiz”, diye eklemektedir.

….Ve ilerideki gece görüntüleriniz belki o kadar da karanlık olmayacak.

Daha fazla bilgi için: www.wired.com/gadgetlab/2010/03/dung-beetles-camera-phones

Konuya Yorumunuzu Bekliyorum