Araştırmacılar, bir Afrika kınkanatlısının, dışkı topaklarını, düz bir hatta yuvarlamak için, ay ışığının kutuplanmasına göre faaliyette bulunduğu keşfettiler.

Bazı böcekler, örümcekler ve hatta kuşlar dahil, birçok tür, yönlerini, güneşin ışıklarına göre tayin etmektedir. Ancak, bu, bir hayvanın, pusula olarak, yaklaşık, bir milyon kat daha loş olan, ay ışığını kullandığının görüldüğü ilk örnektir.

Çalışmaya öncülük eden İsveç’teki Lund Üniversitesi’nden Marie Dacke; akşam yemeği için, dışkı topağını hak ettikten sonra, Scarabaeus zambianus bok böceklerinin, onu, güvenli bir yere götürmek için çaba gösterdiğini açıklamakta ve “düz bir hatta hareket etmek önemlidir, yoksa birbirlerinin dışkı topaklarını çalarlar”, diye eklemektedir.

Dacke ve çalışma arkadaşları, mehtaplı gecelerde, böceklerin, düz bir doğrultu izlediğini buldular. Ay olmadığında ise, gelişigüzel dolanmaktadırlar.

Böceklerin, ayın konumundan ziyade, ışık kutuplanmasını, sabit bir yönün sürdürülmesinde kullanıp kullanmadığını sınamak amacıyla, araştırmacılar, böceklerin, Ay’ı görmesini engellediler. Daha sonra, ayın ışığını, 90 derece açıyla döndürecek biçimde, yönlendirici filtreden geçirdiler.

Böcekler, ya sağa doğru ya da sola doğru ani bir dönüş yaptılar. Dacke; bunun, gökyüzündeki kutuplandırılmış (polarize) ışığı , düzgün bir yön (sağdan sola doğru hareket anlamına gelmemektedir) izlemek amacıyla, böceklerin kullandığını gösterdiğini ifade etmektedir.

Dacke, ay ışığı ile hareket eden daha fazla gece türünün keşfedileceğini tahmin etmektedir. Şu açıklamada bulunmaktadır: “Bu yetenek, hayvanlar aleminde yaygın hale dönüşebilir”.

Konuya Yorumunuzu Bekliyorum