Hey, çocuklar! Eğer elinizde dünyanın en güçlü hayvanını bulma yarışması düzenleseniz, sizce kazanan kim olurdu? Fil olabilir miydi? Ya da dev bir mürekkepbalığı? Eğer adil bir yarışma olması için tüm hayvanları eşit büyüklüğe getirsek, kazanan kendi ağırlığının 850 katını kaldırabilen bir hayvan olurdu. Arkadaşlarınızın 850 tanesini taşıdığınızı bir düşünün!

Daha tahmin edemediniz mi? Dünyadaki en güçlü hayvan…bir kınkanatlıdır!

Kınkanatlılar, olağanüstü böceklerdir. Diğer canlılara göre daha fazla kınkanatlı türleri bulunur. Gerçekte, dünyadaki tüm bilinen canlı varlıkların dörtte biri kınkanatlılardır!

Kınkanatlıların hepsi aynı temel şekle sahiptir: bunların sert bir dış iskeleti, altı ayaklı vücudu ve iki çift kanadı vardır. Öndeki çift, kabuk gibi serttir ve narin iç kanatların üzerinde koruyucu bir örtü oluştururlar.

Biz, kınkanatlıları bu sert kanat örtüleriyle diğerlerinden ayırmaktayız. Örneğin, en tanınmış kınkanatlılardan biri olan uğur böceğinin siyah noktalı kırmızı kanat örtüsü vardır. Bazı kanat örtüleri son derece güzel olabilir ve metalik renkleriyle parlarken kınkanatlı küçük bir mücevher gibi gözükür. Kınkanatlılar hakkındaki eğlenceli bir gerçek büyürken bu sert kabuğu değiştirmeleridir ve dikkatli bakarsanız ağaçlara ya da yaprakların alt yüzeylerine yapışmış boş kabuklar görebilirsiniz.

En güçlü kınkanatlı, gergedan böcekleri olup isimlerini başının önünden çıkan dev boynuzdan alırlar. Gergedan böceği, gerçekten dünyanın en güçlü hayvanıdır: kendisinin 850 katı ağırlığındaki kaldırabilen tek canlıdır.

Dünyanın en korkutucu görünen kınkanatlılarından birisi makaslıböcektir. Çenesi, geyiğin boynuzlarını andıracak derecede büyüktür. Yapraklar ve kabuk yerler, ancak eğer onları rahatsız ederseniz kuvvetli bir ısırık oluşturabilirler; bu nedenle, onları yalnız bırakmak en iyisidir.

Bazı kınkanatlılar, yüzmeyi bile severler. Fırıldak böcekleri, suyun yüzeyinde yüzerler ve korktuklarında daire şeklinde dönerler. Bunlar hakkındaki ilgi çekici bir gerçek, suyun altına dalmaları gerektiğinde suyun altında kalabilmeleri için içlerine hava kabarcığı almalarıdır.

Bazı kültürlerde kınkanatlılar kutsal olarak bile görülürler. Bok böcekleri, kutsal kınkanatlılara bir örnektir. Bok böceklerinin diğer ismi de gübre böcekleridir çünkü dışkı topağını yuvarlarlar, güvenli bir yere taşırlar, yumurtalarını dışkıya (gübre) bırakırlar ve yumurtadan çıktıklarında larvalar dışkıyı yemektedir! Bunlar, çölün tarım alanlarıyla birleştiği Mısır’da yaşamaktadır ve burası, ayrıca Mısır’da ölülerin gömüldüğü yerdir. Bundan ve genç kınkanatlıların dışkı topağından beklenmedik bir anda çıkma alışkanlıklarından dolayı, eski Mısırlılar arasında ölümsüz hayatı temsil etme konumuna geldiler. Güneşin gökyüzünde dev bir bok böceği tarafından yuvarlandığını söyleyen eski bir Mısır hikâyesi bile vardır.

Bu nedenle, daha sonra yürüyüşe çıktığınızda bir kınkanatlı görürseniz, ona saygınızı sunmak için bir dakika durun. Her şeye rağmen; kınkanatlılar, diğer hayvanlara göre daha fazla ağırlık kaldırabilir, denizaltılara dönüşebilir ve güneşi gökyüzünde yuvarlayabilir ve bunlar alkışı hakkederler!

Kaynak: http://rubytribble.easyworldwidemall.com/2010/09/16/the-worlds-strongest-animal/

1 Yorum

  • 26 Eyl 2010

    Hocam, şu Scarabaeus sacer'in bir de örnek teşkil eden güzel bir resmini koysan süper olur…

Konuya Yorumunuzu Bekliyorum