Kınkanatlılar

Hey, çocuklar! Eğer elinizde dünyanın en güçlü hayvanını bulma yarışması düzenleseniz, sizce kazanan kim olurdu? Fil olabilir miydi? Ya da dev bir mürekkepbalığı? Eğer adil bir yarışma olması için tüm hayvanları eşit büyüklüğe getirsek, kazanan kendi ağırlığının 850 katını kaldırabilen bir hayvan olurdu. Arkadaşlarınızın 850 tanesini taşıdığınızı bir düşünün!

Daha tahmin edemediniz mi? Dünyadaki en güçlü hayvan…bir kınkanatlıdır!

Kınkanatlılar, olağanüstü böceklerdir. Diğer canlılara göre daha fazla kınkanatlı türleri bulunur. Gerçekte, dünyadaki tüm bilinen canlı varlıkların dörtte biri kınkanatlılardır!

Kınkanatlıların hepsi aynı temel şekle sahiptir: bunların sert bir dış iskeleti, altı ayaklı vücudu ve iki çift kanadı vardır. Öndeki çift, kabuk gibi serttir ve narin iç kanatların üzerinde koruyucu bir örtü oluştururlar.

Biz, kınkanatlıları bu sert kanat örtüleriyle diğerlerinden ayırmaktayız. Örneğin, en tanınmış kınkanatlılardan biri olan uğur böceğinin siyah noktalı kırmızı kanat örtüsü vardır. Bazı kanat örtüleri son derece güzel olabilir ve metalik renkleriyle parlarken kınkanatlı küçük bir mücevher gibi gözükür. Kınkanatlılar hakkındaki eğlenceli bir gerçek büyürken bu sert kabuğu değiştirmeleridir ve dikkatli bakarsanız ağaçlara ya da yaprakların alt yüzeylerine yapışmış boş kabuklar görebilirsiniz.

En güçlü kınkanatlı, gergedan böcekleri olup isimlerini başının önünden çıkan dev boynuzdan alırlar. Gergedan böceği, gerçekten dünyanın en güçlü hayvanıdır: kendisinin 850 katı ağırlığındaki kaldırabilen tek canlıdır.

Dünyanın en korkutucu görünen kınkanatlılarından birisi makaslıböcektir. Çenesi, geyiğin boynuzlarını andıracak derecede büyüktür. Yapraklar ve kabuk yerler, ancak eğer onları rahatsız ederseniz kuvvetli bir ısırık oluşturabilirler; bu nedenle, onları yalnız bırakmak en iyisidir.

Bazı kınkanatlılar, yüzmeyi bile severler. Fırıldak böcekleri, suyun yüzeyinde yüzerler ve korktuklarında daire şeklinde dönerler. Bunlar hakkındaki ilgi çekici bir gerçek, suyun altına dalmaları gerektiğinde suyun altında kalabilmeleri için içlerine hava kabarcığı almalarıdır.

Bazı kültürlerde kınkanatlılar kutsal olarak bile görülürler. Bok böcekleri, kutsal kınkanatlılara bir örnektir. Bok böceklerinin diğer ismi de gübre böcekleridir çünkü dışkı topağını yuvarlarlar, güvenli bir yere taşırlar, yumurtalarını dışkıya (gübre) bırakırlar ve yumurtadan çıktıklarında larvalar dışkıyı yemektedir! Bunlar, çölün tarım alanlarıyla birleştiği Mısır’da yaşamaktadır ve burası, ayrıca Mısır’da ölülerin gömüldüğü yerdir. Bundan ve genç kınkanatlıların dışkı topağından beklenmedik bir anda çıkma alışkanlıklarından dolayı, eski Mısırlılar arasında ölümsüz hayatı temsil etme konumuna geldiler. Güneşin gökyüzünde dev bir bok böceği tarafından yuvarlandığını söyleyen eski bir Mısır hikâyesi bile vardır.

Bu nedenle, daha sonra yürüyüşe çıktığınızda bir kınkanatlı görürseniz, ona saygınızı sunmak için bir dakika durun. Her şeye rağmen; kınkanatlılar, diğer hayvanlara göre daha fazla ağırlık kaldırabilir, denizaltılara dönüşebilir ve güneşi gökyüzünde yuvarlayabilir ve bunlar alkışı hakkederler!

Kaynak: //rubytribble.easyworldwidemall.com/2010/09/16/the-worlds-strongest-animal/

Did you like this?
Tip qejxg with Cryptocurrency
Powered by BitMate Author Donations

Donate Bitcoin to qejxg

Scan to Donate Bitcoin to qejxg
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some bitcoin:

Donate Bitcoin Cash to qejxg

Scan to Donate Bitcoin Cash to qejxg
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send bitcoin:

Donate Ethereum to qejxg

Scan to Donate Ethereum to qejxg
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Ether:

Donate Litecoin to qejxg

Scan to Donate Litecoin to qejxg
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Litecoin:

Donate Monero to qejxg

Scan to Donate Monero to qejxg
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Monero:

Donate ZCash to qejxg

Scan to Donate ZCash to qejxg
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some ZCash:

Bok Böcekleri

Bok Böcekleri

Takım: COLEOPTERA
Aile:SCARABAEIDAE

Bugün akşam yemeğinde ne söylüyorlar dersiniz? Eğer Scarabaeidae ailesinin diğer üyelerinden (scarab beetle) iseniz, bitkisel maddelerle çimlerle, yapraklarla, meyvelerle ve çiçeklerle beslenebilirsiniz. Eğer Scarabaeidae ailesinden bok böceği iseniz, ayrıca bok olarak bilinen taze olarak atılmış dışkı maddesinden oluşan zengin ve sakince yenen yemekle kendinize ziyafet çekebilirsiniz!
AİLENİN TANITIMI
Scarabaeidae ailesinin pek çok türü olup bunların hepsi eşsizdir. bazıları Ciervo Aegialian gibi ufak iken, diğerleri Hazreti Davut’un öldürdüğü dev gibi Filistinli savaşçı Calut gibi oldukça büyüktür. Bunların farklı renkleri ve biçimleri vardır. Scarab ailesinin bazı üyelerinin bazıları yaprak mayıs böcekleri iken, bazıları dışkı ile beslenir. Bu böceklerin menüsünde ne olduğunu merak ediyor musunuz?

BOK BÖCEKLERİNİN DAVRANIŞI VE YEME ALIŞKANLIKLARI

Bok böcekleri yeme alışkanlıklarına göre gruplara ayrılırlar. Bunlara besinleri dışkı maddesinden oluştuğu için bok böcekleri denmektedir. Kulağa kaba geliyor, değil mi? Acayip olmalarına rağmen, davranış ve yeme alışkanlıkları, insana ve çevreye çok yararlıdır.

Geometrik hünerleriyle, bok böcekleri, bacaklarını ve ağız parçalarını dev dairesel ve armut biçimli yapılara dönüştürmekte kullanırlar ve bunları erkek ve dişi tarafından hazırlanan yer altındaki yuvaya yuvarlarlar. Dişi daha sonra her bir dışkı topağına tek bir yumurta bırakır ve yuvanın üzerini bir kat daha dışkı ve toprakla kaplar. Yumurtalar açıldıktan sonra larvalar dışkı maddesiyle beslenecektir. Bu doğal çürükçül makine olmasaydı, dünya dışkı ile dolardı.

Bok böceklerinin kendi ağırlıklarının 5 katına ulaşan ağırlıktaki yuvarlanan dışkı topaklarını taşıyabilmeleri şaşırtıcıdır. Bazı bok böceği türleri, koyun, inek, at ve deve dışkıları gibi belirli bir tipteki dışkıyı tüketmektedir. Belirli böceklerin diğer bir acayip özelliği, hem diğer bok böceklerini hem de onların yumurtalarını yemeleridir. En uzun yaşam süreleri korunma alanlarındakilerde görülmekle birlikte, çoğu bok böceklerinin hayat beklentileri 3-5 yıl arasında değişmektedir.

TEMİZLİK MAKİNESİ

Kendine has davranışları nedeniyle, bok böcekleri üç gruba ayrılabilir: yuvarlayıcılar, tünel açıcılar ve sakinlerdir. Yuvarlayıcılar, sıcak bölgelerde daha fazla etkinlik gösterirler. Bu böcekler, koyun ya da tavşan dışkısını kendi yuvalarına yuvarlarlar. Bu böcekler, kışın en aktif olup yer altında yaşadıkları yaz ayları boyunca uyku halinde kalırlar. Bu böcekler arasında iş bölümü vardır. Dişi, kazma işlevi yaparken; erkek, dışkıyı toplamaktadır. Toplanan dışkı dikkatli bir şekilde yer altındaki yuvaya dişi tarafından yerleştirilir. Yuva içerisinde, dişinin yumurtalarını bırakıp üzerini geride kalan dışkı ile kapladığı ayrı yuvacıklar vardır.

Tünel açıcılar, dışkı topaklarının tünellere götürülmesi görevini yapan çiftler oluştururlar. Dişi, dışkıyı sınıflandırarak tünel boyunca yerleştirilmeleri için düzenler. Bu ev işinde yer alan erkekler, sadece dişiye ihtiyaç duydukları taze dışkıyı temin etmek işini görmektedir.

İsimlerinden görüldüğü gibi, sakinler, hayatlarını mümkün olduğunca çeşitli sınıflardaki dışkı içerisinde geçirirler. Yumurtalarını doğrudan dışkıya bırakırlar ve larva, yumurtadan çıkarak yeme zevkini tadarak dışkı içinde ilerler.
ŞAŞIRTICI BOK BÖCEKLERİNİN TARİHİ
“Aksak” diye çağrılan bok böceklerinin, dünyada kilden yapılmış ilk erkek ve kadın olduğuna inanılıyordu. Eski Çin’de, Taocu bir metinde şöye aktarılıyordu: “Bok böceği, topağını yuvarlıyor ve hayat, dağınık olmayan iş ruhsal yoğunlaşması etkisi olarak içerisinde doğuyor. Şimdi, gübrede bile bir embriyo gelişebilir ve karasal derilerini değiştirebilir,eğer üzerine ruhumuzu yerleştirirsek neden kutsal kalplerin oluştuğu yerden vücut meydana gelmesin?”
Bok böcekleri, Güney Amerika’da ve Mısır’da bulunabilir. Bok böcekleri fosillerinin tarihi 40 milyon yıl öncesine kadar uzamaktadır. Mısırlılar, bok böceğini kutsal olarak ölümsüzleştirmişlerdir. Mısırlılar, bok böceğinin güneş tanrısı Ra’yı temsil ettiğine inanıyorlardı. Ra, güneşi gökyüzünde yuvarlayıp onu her gece gömen Mısır tanrısıydı. Bok böceği, mücevher olarak giymek için eşsiz taşlar üzerine yerleştirilecek kadar kutsallaşmıştı. Arkeologlar, Güney Amerika’daki Kızılderili kabilelerinin bok böceğini dinsel bir sembol olarak gördüğüne dair bazı kanıtlar ortaya çıkarmıştır.

Eski muskalar, ölenler ve yaşayanlar için kullanılıyordu. Muskaların sanatta tasvir edilen özellikleriyle birlikte takan kişiye ihsan edildiğine inanılıyordu. Bok böceği muskaları, böceğin dışkı topağını yuvarlamakta ısrar etmesini ve topraktaki deliğinden böceğin yeniden ortaya çıkmasını canlandırıyordu. Bok böceği, kendiliğinden oluşumun, yeni hayatın ve yeniden dirilişin sembolü olmuştu. Bu eski geminin ticaret yollarından birinin eski Mısır olduğunu teyit eden Ulu Burun gemisinin enkazlarında bir bok böceği muskası bulunmuştur.
Bunun yanında, bok böceği, Mısır hiyerogliflerinde de görünmekteydi.
Bundan sonra ne zaman bir böcek görseniz, ister bok böceği olsun isterse herhangi bir böcek olsun, onun hareketlerini, davranışını ve özelliklerini düşünün. Onu dikkatli bir biçimde gözleyin. Bulacaklarınız sizi şaşırtabilir!
Kaynak: //www.insecta-inspecta.com/beetles/scarab/index.html

Did you like this?
Tip qejxg with Cryptocurrency
Powered by BitMate Author Donations

Donate Bitcoin to qejxg

Scan to Donate Bitcoin to qejxg
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some bitcoin:

Donate Bitcoin Cash to qejxg

Scan to Donate Bitcoin Cash to qejxg
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send bitcoin:

Donate Ethereum to qejxg

Scan to Donate Ethereum to qejxg
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Ether:

Donate Litecoin to qejxg

Scan to Donate Litecoin to qejxg
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Litecoin:

Donate Monero to qejxg

Scan to Donate Monero to qejxg
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Monero:

Donate ZCash to qejxg

Scan to Donate ZCash to qejxg
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some ZCash: