Kuzey Amerika’da 1200’den fazla ve dünyada yaklaşık 30.000 türü bulunan, geniş bir ağır cüsseli, oval böcek ailesi. Kuzey Amerika bok böceklerinin uzunluğu 1,27 cm.den küçük olabildiği gibi 5 cm.yi de aşabilmektedir; Pek çok bok böceği, parlak renkli olup hareket ettikçe rengini değiştirmektedir. Bok böceklerinin büyük kısmı leşçil olup çürüyen bitki artıkları ya da otlak hayvanlarının dışkılarıyla beslenir. Bunların çoğunluğu, yumurtalarını dışkıdan inşa edilen yeraltı odacıklarına bırakırlar ve burada larvaları beslenip pupa evresini geçirerek yetişkin bireylere dönüşürler. Bu böcekler (dung beetle: bok böceği) denilen bu böcekler, organik maddenin hızla geri dönüştürülmesini ve hastalık yapan atıkların ortadan kaldırılmasını sağlar. Pek az doğal bok böceği bulunan Avustralya, çiftlik dışkılarının ortadan kaldırılmasını sağlamak amacıyla Afrika’dan yeni türler ithal etmiştir. Bok böceklerinin bazıları (tumblebugs) ise, bazen uzun mesafelerde bazen de çiftler halinde faaliyet göstererek, arka ayaklarıyla yuvarlayarak dışkı küreleri oluşturur. Sonunda, küreyi gömerler ve içerisine yumurtalarını bırakırlar. Bu küreleri yuvarlayan türlerden biri de Akdeniz bölgesindeki siyah bir bok böceği olan kutsal bok böceğidir. Eski Mısır’da, belli bir dönemde Nil çamuru yüzeyinde bu böcekten çok sayıda görülmesi, insanların kutsal bok sineğine yeniden doğuş ve ölümsüzlük anlamını yüklemelerine neden oluyordu. Tüm bok böceklerinin çoğalarak benzerlerini oluşturabilen erkekler olduklarına inanılıyordu. Küre yuvarlama faaliyetleri, güneşin günlük hareketlerine benzetiliyordu.
Diğer bok sineği türleri canlı bitkilerle beslenir. Japon böceği, gül böceği ve haziranböceği (Mayıs böceği de denir) gibi büyük ürün ve bahçe kayıplarına sebep olanlar da bu grubun içinde yer alır. Mayısböcekleri, haziran böceğine benzeyen bir Eski Dünya türüdür. Bitki yiyen bok böcekleri; yetişkin iken yapraklara, çiçeklere ve meyvelere zarar verirken, toprağa bırakılan yumurtalardan gelişen larva halindeyken köklere zarar verirler. Kuzey Amerika’daki en büyük bok böcekleri; bitki yiyen Herkül böcekleri ve yakın akrabaları, gergedan böcekleri ve fil böcekleridir. Bu grubun çoğu türlerinde, erkekler boynuzludur. Güney ABD’deki Herkül böcekleri 64 mm. uzunluğa ulaşırken, sıcak (tropik) bölgelerdeki akrabalarının uzunluğu boynuz dahil 15 cm.ye ulaşır. Yırtıcı görünüşlerine rağmen, bu böcekler insanlara zarar vermez.
Ayrıca, taştan, metalden ve diğer materyallerden yapılan tasarımlarına de “bok böceği” denilmektedir. Çok iyi biçimde yapılmış oyma bok böceği eski Mısır’da mühür olarak kullanılıyordu; yazılı bok böceği önemli olayları anmak ya da mumyalarla gömülmek üzere yayınlanıyordu. Romalı askerler, bok böceklerini askeri sembol olarak takıyorlardı. Bok böcekleri; Eklembacaklılar (Arthropoda) şubesi, Böcekler (Insecta) sınıfı, Kınkanatlılar (Coleoptera), Bok böcekleri (Scarabaeidae) ailesi içerisinde sınıflandırılırlar.
Kaynak: http://www.encyclopedia.com/topic/scarab_beetle.aspx#1E1-scarabbe

Konuya Yorumunuzu Bekliyorum