Scrabaeidae ailesine mensup bir böcek. Mısır’ın kumlarında dışkı yumağını arka ayaklarıyla geriye doğru iten kutsal bok böceği, kendisinin ve yavrularının besinini temin ettiği dışkıyı gömme alışkanlığına sahip olan bu geniş böcek ailesinin üyesidir. Bilinen mayısböceği (June Bug), larvaları toprak altındaki köklerle (bazen büyük zarar verir) ve erginleri yapraklarla beslenen Melolonthinae denen bu grubun diğer üyeleri içerisinde yer alır.

Bok böceği ismi, Mısır’da daha çok değişik büyüklük ve maddelerden oluşan pek çok örneği; Mısır’da mumyalarda, tabutlarda ve başka yerlerde bulunan, kutsal böcek şeklinde imal edilen bir muskayı açıklamakta kullanılmaktadır. Bok böceği, başı genelde böcek şeklinde olan güneş tanrısı Khepri ile ilişkilendirilmiştir. Bok böceklerine kraliyet isimleri dahil iktidar sözcükleri ve iyi şans mesajları yazılmıştır. Mühür olarak da kullanılmışlardır. Ölüler Kitabı’ndan bir büyü yazılmış olan büyük bok böcekleri, ölünün kalbi (kalp bok böcekleri) yerine geçiyordu. Diğerleri ise, III. Amenhotep serisinde olduğu gibi tarihsel olayları kaydetmektedir.

Kaynak: Scarab, p. 196; The New Universal Library, Volume Twelve ROD-SPA; International Learning Systems Corporation Limited (1967, 1968, 1969), London.

Konuya Yorumunuzu Bekliyorum